Sports Hall of Fame Inductees

Inductees

The St. Catharines Sports Hall of Fame recognizes the outstanding accomplishments of athletes and builders who have contributed significantly to the development of sport in St. Catharines, as well as continued to excel at the provincial, national and international sporting levels. Each year the committee selects inductees in accordance with defined nomination criteria.

Please click the years below to open a list of inductee names. Click on the names for more information on each inductee.

 2016-2020

2020

No inductees due to COVID-19.

 

2019

• Ron “Swede” Burak (Rowing)

• Wanita Dykstra-May (Track and Field)

• Ellard “Obie” O’Brien (Hockey)

• William “Bill” Schenck (Rowing)

• Tonya Verbeek (Wrestling)

 

2018

• Buffy Alexander (Rowing)

• Pat “Speedy” McCready (Lacrosse)

• Paul Papineau (Baseball)

• Steve Toll (Lacrosse)

• John White (Golf)

 

2017

• Henry “Hank” Ciesla (Hockey)

• David Gorman (Hockey)

• Diane Hilko (Basketball)

• Mark Johnston (Swimming)

• Tim Twaddle (Harness Racing)

 

2016

• Les Bartley (Lacrosse)

• Richard Duncan (Track and Field)

• John “Wandy” McMahon (Lacrosse)

• Lynn Polson (Basketball)

• Rudy Wieler (Rowing)

 2011-2015

2015

• Jim McMahon Sr. (Lacrosse)

• Earl McNeil (Hockey)

• Bob O’Doherty (Tennis, Football)

• Wilfred “Fitzie” Pruden (Boxing)

Lee Randall (Hockey)

 

2014

• Sara Bauer (Hockey)

• Toady Bradshaw (Softball, Basketball, Curling, Rowing)

• Frank J. Hayden (Special Olympics)

• Jack “Nick” Nicholson (Rowing)

• Sandra Sutton (Tennis)

 

2013

• Elizabeth Earley (Golf)

• William “Bill” Fitzgerald (Lacrosse)

• Larry Miller (Basketball)

• Keith Murphy (Boxing)

• Ronald “Ron” Roy (Lacrosse)

 

2012

• Paul Fenwick (Soccer)

• Edward “Ted” Howe Jr. (Lacrosse)

• George “Moose” Korince (Baseball)

• Dan Meagher (Basketball)

• Todd Zavitz (Hockey)

 

2011

• John Macdonald (Baseball)

• Daryl Mahler (Football, Running, Softball)

• Ken Murray (Basketball)

• Kevin Neufeld (Rowing)

• Ron Winterbottom (Lacrosse)

 2006-2010

2010

• Hugh Cosgrove (Basketball)

• Richard DesChatelets (Wrestling)

• Joyce “McComb” Gray (Softball)

• Jim Harrison (Football)

• Jamie Pagemdam (Boxing)

 

2009

• Bruce Erskine (Rowing)

• Marianne Groat (Tennis)

• Robert “Buff” McCready (Lacrosse)

• George “Clickey” Taylor (Baseball)

• Mark Walters (Hockey, Baseball)

 

2008

• Kenneth “Weiner” Croft (Hockey, Lacrosse, Tennis)

• Norm DeFelice (Hockey)

• Robert “Bobby” Gear (Baseball)

• Johnny “Gypsy” Mouradian (Lacrosse)

• Neil Stevens (Hockey, Figure Skating, Lacrosse, Rowing)

 

2007

• Peter Berge (Baseball, Hockey, Lacrosse)

• Gloria Campbell (Curling)

• Dean McBride (Hockey)

• Robert “Rob” Stoddart (Swimming)

• Mathew “Hap” Walters (Baseball)

 

2006

No inductees.

 2001-2005

2005

• Jimmy Joy (Lacrosse)

• Robert “Bob” Luey (Lacrosse)

• Al McDonough (Hockey)

• Terry O’Malley (Hockey, Baseball)

• Doug Robinson (Hockey)

 

2004

• Levio “Red” Ferracuti (Football)

• Donald “Nip” O’Hearn (Lacrosse, Hockey)

• Carl Smelle (Hockey)

• Tom Smelle (Hockey)

• Craig Woodhouse (Bowling)

 

2003

• Bill Allan (Baseball)

• David Dore (Figure Skating)

• Colin Hearth (Cycling)

• Clint Page (Rowing)

• Virginia “Ginny” Thompson (Figure Skating)

• Chester Worchal (Hockey, Softball)

 

2002

• Harry Argent (Baseball, Hockey)

• Robert Davis (Brock Athletics)

• Douglas James (Soccer)

• Ken Hodgkins (Baseball, Hockey)

• John Stevens (Lacrosse)

 

2001

• Harry Edmonstone (Rowing)

• Dennis Hull (Hockey)

• James McNulty (Coaching)

• Jim Robertson (Hockey)

• Karen Strong (Cycling)

 1996-2000

2000

• Brian Bellows (Hockey)

• Gilmore “Gil” Boa (Shooting – Rifle)

• William B.C. Burgoyne (Rowing)

• Ted Collins (Basketball, Volleyball, Hockey)

• Jerry Fitzgerald (Lacrosse, Football, Basketball)

• Gerry Hinton (Cross Country)

• James “Jim” Lomore (Lacrosse)

• Mike “Mr. Perpetual Motion” Martyk (Boxing)

• Mark Pothier (Football)

 

1999

• Chris Critelli (Basketball)

• Marvin “Marv” Edwards (Hockey)

• Ronald French (Softball, Hockey, Basketball)

• Dale House (Hockey, Baseball, Softball, Golf)

• Ivan “Drivin’ Ivan” Little (Motorsports)

• Carl “Gus” Madsen (Lacrosse)

• Douglas McNichol (Football, Baseball)

• John Newman (Rowing)

 

1998

• Armand Difruscio (Soccer)

• J. Stanley “J.S.” Elliot (Hockey)

• Joan Gray-Brunshaw (Softball, Baseball, Track and Field, Bowling)

• Dave Howes (Football)

• Harvey Hutcheon (Rowing)

• Benny Newman (Basketball)

• Jack Rountree (Baseball)

• Bill Sadler (Motorsports)

• Elmer “Moose” Vasko (Hockey)

• Ross Wilson (Tennis)

 

1997

• Helen Chyplik (Softball, Basketball, Golf, Curling)

• Douglas Court (Hockey, Figure Skating)

• Susan Erskine (Rowing)

• Edward “Ted” Howe (Lacrosse)

• Ed Moir (Golf)

• Davey Moore (Motorsports)

• George Stauffer (Baseball)

 

1996

Peter Bicknell (Motorsports)

• Marty Calder (Lacrosse, Wrestling)

• Wilfred Garrett (Softball, Basketball)

• Allen Kellogg (Hockey)

• Steve Oneschuk (Football)

• Tim Rigby (Rowing)

• Marg Schram (Softball)

• Wendy Wiebe (Rowing)

 1990-1995

1995

• Fred Conradi (Lacrosse)

• Ed Dixon (Basketball, Softball)

• Douglas "Doug" Favell Jr. (Hockey, Lacrosse)

• Bill Frick (Baseball, Hockey, Lacrosse)

• Douglas "Ozzie" Hill (Baseball)

• Frank Martin (Hockey)

• Joseph "Joe" McCaffery (Lacrosse, Hockey)

• Angie Pastore (Basketball)

 

1994

• Marilyn Bodogh (Curling)

• Douglas Cove (Lacrosse)

• George "Toughy" Hope (Lacrosse)

• Christine "Chris" Jurgenson (Curling)

• Frank "Geezil" Madsen (Lacrosse)

• Walter Marsh (Hockey)

• Jim Minards (Rowing)

 

1993

• Peter Cameron (Baseball, Fastball, Hockey, Basketball, Soccer, Lacrosse, Boxing)

• Bill DeMars (Lacrosse)

• Joe and Rose Engemann (Lacrosse, Soccer, Basketball, Softball, Ice Hockey, Floor Hockey)

• George Howard (Hockey)

• Craig Swayze (Rowing)

• Robert "Bobby" Thorpe (Lacrosse, Hockey)

 

1992

• Marianne Allen (Softball)

• Joe Cheevers (Lacrosse)

• Brian Cullen (Hockey)

• Warren Dell (Softball)

• Douglas "Percy" Favell Sr. (Lacrosse)

• Tom Garriock (Broadcaster)

• George "Mooner" Manoogian (Rowing)

 

1991

• Lloyd Alguire (Softball, Track and Field)

• Neil Campbell (Rowing)

• Gerry "Cheesie" Cheevers (Hockey)

• Dennis "Duke" Diggins (Basketball, Football, Softball, Baseball, Lacrosse, Running, Rowing, Hockey, Soccer, Golf)

• Jack Lowrey (Golf)

• Rex Stimers (Broadcaster)

• Vic Teal (Hockey)

• Bill Whitaker (Lacrosse)

 

1990

• Jack Gatecliff (Sports Writer, Columnist, Editor)

• Walter McCollum (Golf, Hockey, Lacrosse)

• Stan "Stosh" Mikita (Hockey)

• Ashton Morrison (Hockey)

• Roy "Pung" Morton (Lacrosse)

• Peter Neumann (Football)

• Le Roy Pickard (Basketball, Baseball, Softball, Hockey)

• Rudy Pilous (Hockey)

 For More Information

 Please contact staff at museum@stcatharines.ca

Copyright © 2014 The Corporation of the City of St. Catharines